Archív:
5. ročník bienále mezinárodního sochařského sympozia LANDEK 010
který se koná 13. srpna – 10. září 2010
5. ročník bienále sympozia LANDEK 010 proběhne v areálu Hornického muzea pod Landekem.
Zúčastní se ho sochaři z Japonska,Číny, Gruzie, Turecka, Maďarska, Polska, Slovenska a Česka.
Po dobu jednoho měsíce budou tvořit svá díla v kameni přímo v areálu muzea u sochařského atelieru.
V době konání sympozia, Sdružení zajistí pro účastníky komplexní prostředky pro jejich práci (kámen, ocel, pracovní nářadí, pomůcky, stroje – jeřáby, kompresory, nákladní doprava ). Sdružení poskytuje stipendia, ubytování, stravování včetně doprovodného programu.
Sochy vzniklé na sympoziu doplní tři sochařské parky na Horním Dvoře v Těrlicku – Hradišti, v areálu Hornického muzea v Ostravě-Petřkovicích a v Centrálním parku v Havířově.
Tyto sochařské parky jsou veřejnosti přístupné celoročně.
Uspořádá setkání s osobnostmi kulturního a veřejného života našeho kraje.
Umělci navštíví už tradičně areál vysokých pecí v Třineckých železárnách a sfárají na některém z činných dolů OKD a.s.
V průběhu sympozia proběhne výstava prací zúčastněných výtvarníků v galerii Studna v areálu Hornického muzea. Po skončení sympozia vydá Sdružení katalog a filmový dokument z průběhu celé akce.
Dále Sdružení zajišťuje podporu ve všech typech médií (televize, rozhlas, tisk).
Loga partnerů budou uvedena na reklamních bannerech umístěných v areálu Hornického muzea, plakátech, pozvánkách a v katalogu vydaném po ukončení sympozia a webových stránkách O. S.
Celý projekt je určen nejširší občanské veřejnosti v mezinárodním měřítku.
Předešlé ročníky sympozií potvrdily velký zájem o tuto akci mezinárodního významu, ze strany výtvarníků, odborné i laické veřejnosti.
Město Ostrava je od roku 2002 kontinuálně prezentováno jako ideální místo pro fungování významného mezinárodního sochařského sympozia.
Areál Hornického muzea i Ostrava samotná je nejen tuzemskými, ale zahraničními sochaři přijímána a oceňována s nadšením.
Katalogy putují po všech kontinentech světa. Na základě této pozitivní prezentace chce Ostravu a sympozium Landek navštívit stále více sochařů a jejich příznivců.
2.
Sdružení navázalo v minulých letech trvalou spolupráci s významnými uměleckými institucemi (Centrum polského sochařství Orońsko, VŠVU Bratislava – Katedra socha / objekt / inštalácia), s Městskou galerií a Sdružením uměleckých aktivit Galerie OFF v Piotrkowě Trybunálskim, Sculpture by the Sea v Sydney a Městským Kunsthausem v maďarském Veszprému, s galerií Parter v polské Lodži.
Sympozium LANDEK 010 bude další příležitostí k navázaní spolupráce a rozvíjení nových kontaktů
Cílem Sdružení je organizačně, morálně a finančně podpořit pořádání mezinárodních sochařských kamenných sympozií, která se konají jako bienále v areálu Hornického muzea v Ostravě – Petřkovicích.
Také vydává katalogy, filmové materiály, které dokumentují činnost sdružení.
OS pořádá výstavy , zajišťuje přednáškovou činnost doma i v zahraničí. Spolupracuje se svými partnery na přípravě nových projektů. Zajišťuje průběžně podporu v médiích (TV, rozhlas, tisk).
Landecké sochařské sympozium si získalo v minulých letech slušný ohlas odborné i laické veřejnosti doma i ve světě.
Chceme pokračovat ve zviditelnění našeho kraje a rozšiřovat možnosti spolupráce s našimi stálými partnery a novými kulturními institucemi u nás i v zahraničí.
Za 8.let naší činnosti vznikl zcela mimořádný soubor sochařských děl realizovaných převážně v kameni. Založili jsme 3. sochařské parky.
Občanské sdružení pro činnost mezinárodních kamenných sympozií pracuje od roku 2001 kontinuálně na přípravě Mezinárodních sochařských sympoziích LNDEK 02, 04, 06, 08, 010. V letech 2006-2008 zajišťovala koordinaci a kofinacovala mezinárodní sochařský projekt WE- YOU- TOGETHER
Úspěšná činnost sdružení se stala předmětem obsahu několika diplomových prací studentů VŠB – Ostrava.
OS trvale spolupracuje s městy, obcemi, vysokými školami, uměleckými institucemi, nadacemi.
Pravidelně získáváme záštity starostů, hejtmanů a ministrů kultury.
3.
Členové Občanského sdružení mezinárodních kamenných sympozií:
Předseda OS Mgr.A. Martin Kuchař – sochař (profesní zájem, zajišťuje přednáškovou činnost,účastní se Mezinárodních výstav a sympozií po celém světě, iniciátor projetu, zajišťování finančních prostředků).
Tajemník sdružení Petr Kaštovský – ( organizační činnost)
Projektová manažerka Lenka Bujáková, DiS – 10.let pracuje v oddělení Vnějších vztahů společnosti Moravia Steel a.s. ( zpracovávání projektů, zajišťování a organizace, zajišťování finančních prostředků)
Redaktorka Hana Kuchařová – členka řídicího výboru SNČR (zajišťuje propagaci ve všech typech medií )
Jaroslava Stanieczková – zástupce VKJ Holding ( finanční podpora činnosti Sdružení, péče o sochařský park v Horním Dvoře – Těrlicku
Daňový poradce Ing. Renáta Preisslerová – (účetní činnost)
Ing. Alexandra Zdražilová – kontrolní činnost Sdružení
Zpracoval : Lenka Bujáková, DiS , Předseda OS: Mgr.A. Martin Kuchař
Sdružení pro činnost mezinárodních kamenných sympozií O.S.The Association for Activities of International Stone Symposiums
Pod Landekem 67 Ostrava-Petřkovice Czech Rep. Europe tel.: +420603414485, fax: + 42059641626
IČO: 26532701, bank. spojení: Raiffeisenbank a.s., 1065002044 / 5500
e-mail: martenk@tiscali.cz
Sochaři pod Landekem
Ostrava, 13.8. – 10.9.2010
Už popáté se v areálu Hornického muzea v Ostravě konalo sochařské bienále s mezinárodní účastí. Od roku 2002, kdy byla zahájena tradice této zajímavé umělecké akce, se pod vrch Landek postupně sjelo celkem 40 sochařů z celého světa. S výsledky jejich práce se lidé mají možnost už řadu let seznámit v sochařských parcích Moravy a Slezska. Mohutné skulptury jsou vystaveny pod širým nebem například v centrálním parku v Havířově, v sochařském parku v Těrlicku-Hradišti, v parku Jožky Jabůrkové v Ostravě-Vítkovicích, v zeleni poblíž hráze Žermanické přehrady nebo v areálu Hornického muzea.
Autorem myšlenky pořádat v černém městě pravidelné sochařské bienále je mladý ostravský sochař Martin Kuchař, který tak úspěšně navazuje na tradici sochařských sympózií konaných koncem šedesátých let minulého století v Ostravě pod patronací Vítkovických železáren. Přímým předchůdcem akce pak bylo osm ročníků „Žulových sympózií“ v Milevsku a Jindřichově Hradci, které bohužel nepřežily přelom tisíciletí.
Letos obdrželi organizátoři bienále přihlášky 150 sochařů z celého světa. Do Ostravy však mohlo být pozváno pouze šest z nich. Omezené finanční prostředky bohužel na víc nestačily. Kvalitu akce to však nijak nepoznamenalo. Umělci měli k dispozici nejen kvalitní sochařský materiál, dokonalý servis a skvělé zázemí pro svou tvorbu, ale byla jim nabídnuta – stejně jako v minulých letech – řada inspirativních aktivit pro zpestření volného času. O víkendech mohli navštívit třeba hutní provoz Třineckých železáren, Beskydy nebo
starobylou šachtu Anselm v Petřkovicích.
Šestice sochařů vytvořila skvělý tým. Číňanka Zhao-Li (47) z Cheng-du si k práci vybrala božanovský pískovec a v závěru sympózia představila veřejnosti zajímavou skulpturu s názvem „Zrcadlo č.6“. Jde o sochařskou instalaci inspirovanou havířským prostředím. Skulptura je tvořena opracovaným kamenným blokem, do něhož jsou vložena tři „zrcadla“ z leštěného plechu. Objekt spočívá na originálních havířských kolejnicích, které mají symbolizovat ukotvení díla v hluboké minulostí havířského Landeku. Samotná „zrcadla“ pak zpřítomňují odraz současného života černého města.
Z Tokia přijel absolvent University of The Arts Tets Ohnari (30), jehož díla už našla obdivovatele nejen v Japonsku, ale například i v Německu a Slovinsku. Jeho letošní landecká skulptura nazvaná „Sand clock“ bude umístěna v havířovském centrálním parku. Skoro čtyři metry vysoké „přesípací hodiny“ vytesané ze světlého supíkovského mramoru symbolizují proměnu hmoty v čase.
Gruzínec Valerian Jikia (49) patří mezi velmi zkušené umělce. Už řadu let vyučuje mladé sochaře na univerzitě v Tbilisi. Jeho rozměrné dílo s názvem „Energetická substance“ bude zanedlouho zdobit park Jožky Jabůrkové ve Vítkovicích. Jde o mistrovskou práci vytvořenou s obdivuhodnou lehkostí ze supíkovického mramoru. Gruzínský sochař si v průběhu sympózia našel čas i na vytvoření série grafik a kolorovaných kreseb, které vzbudily velký zájem veřejnosti.
Agnieszka Mikolajczyk (30) z Lodže vystudovala textilní tvorbu, ale už v průběhu studia ji více zaujalo sochání. Svou geometrickou abstraktní kompozici nazvanou „Artifical Life Form“ vytvořila kombinací světlého božanovského pískovce a černého švédského syenitu. Kontrast zcela rozdílných materiálů jí umožnil vytvořit zajímavé dílo, jímž navazuje na svůj někdejší výtvarný cyklu inspirovaný nejnovějšími vědeckými poznatky, otazníky nad umělým zrodem života a oduševnělými formami bytí.
Ze Slovenska přijel absolvent VŠVU Matej Rosmány (30), který v Bratislavě vede se svou přítelkyní galerii moderního umění. Pod Landekem se pustil do čtyři metry vysoké vertikální kompozice ze slezské žuly, kterou nazval „Dym“. Vyjádřit v masivní kamenné hmotě lehkost a delikátnost dýmu jistě nebyl snadný úkol. Díky zvláštnímu pracovnímu postupu, jímž se pokusil trpělivě spojit hrubě lámanou žulu s řezaným kamenným materiálem se mu to podařilo.
Letošní landecký tým doplnil asistent prof.Mariuse Kotrby z fakulty umění Ostravské univerzity a rodák z Valašského Meziříčí Jaroslav Koléšek (36). Jeho „Havířské srdce“ z božanovského pískovce bylo inspirováno dávnou minulostí Landeku, v jehož lesích prý bylo poprvé v lidské historii použito k topení v pravěkých ohništích černé uhlí. Jan Koléšek vytvořil stylizované kamenné srdce, jehož aorty byly transformovány do stylizovaných hornických kladívek. „Havířské srdce“ bude vystaveno v některém z veřejných parků v okolí Ostravy.
Sochaři nebyli předem svázáni předem daným tématem. Stejně jako u všech předešlých sympózií byli i tentokrát pozvaní umělci inspirováni pouze základním heslem „Socha ve veřejném prostoru“. Sochaři si předem vybírají místo, kde bude výsledek jejich práce veřejně vystaven a tomuto prostoru přizpůsobují svůj záměr. Nelze se tedy divit, že i letošní bienále prokázalo neobyčejnou různorodost výtvarných přístupů jednotlivých umělců, jejich originalitu, jedinečnost a suverénní zvládnutí předem ničím nesvázané myšlenky.
5.ročník sochařského bienále Landek potvrdil velký zájem o tuto akci mezinárodního významu ze strany výtvarníků, médií a odborné i laické veřejnosti.
Milan Švihálek