Archív:
Vítejte na webových stránkách sdružení pro konání mezinárodních kamenných sympozií
VDECHLI KAMENŮM ŽIVOT
Prostory pod ostravským vrchem Landek, patřící Hornickému muzeu na bývalém dole Anselm ožily před dvěma lety (2002) také zajímavou prací sochařů, jejichž sbíječky, brusky, kladiva i dláta dovedou zdánlivě mrtvý nerost, zvaný kámen, přetvářet k obrazu svému. Dávají mu tvary, vdechují do něj své představy, radost i bolest.
Před dvěma lety (2002), kdy se ostravský sochař Martin Kuchař rozhodl právě zde, pěkném přírodním zákoutí jinak tvrdé ostravské krajiny, uspořádat setkání sochařů zvané „Sympozium“, dostalo se prostorám Hornického muzea ještě dalšího rozměru, toho uměleckého. Také sochařina, stejně jako havírna, která zde vládla po mnoho desetiletí, je tvrdá práce ke které musí mít člověk nejen talent, ale i lásku. Takže sem, pod Landek, prorostlý černým kamenem – uhlím, vlastně patří.
I. ročník Mezinárodního sochařského sympozia, které se zrodilo za přispění malého občanského združení pro konání kamenných sympozií a mnoha malých i velkých sponzorů, mělo svou premiéru v létě roku 2002. Název? LANDEK 02. Do Ostravy se sjelo 6 sochařů, a to z Japonska, Švédska, Německa, Polska a České republiky. Jejich práce, které se podařilo vytvořit za necelé 4 týdny, byly obdivovány návštěvníky sympozia, které se konalo pod záštitou hejtmana kraje Moravskoslezského Ing. Evžena Tošenovského. Na závěr I. ročníku se organizátoři rozhodli, že sympozia se stanou v Ostravě tradicí a budou pořádána každé 2 roky. Rok 2003 se ujal vlády velice rychle a s ním nastala opět celá škála starostí, jak II. ročník – bienále sympoza, zabezpečit. Žádostí o finanční granty, oslovení sponzorů mnoho dalších organizačních záležitostí a také zajištění mnoha tun kamene pro práci. Že je to nezvládnutelné? Zdá se, ale když jsou lidé pro svou myšlenku zapáleni, udělají i zdánlivě nemožné.
II. ročník byl zahájen 14.8.2004 jako LANDEK04 s dobou trvání do 10.9.2001. Záštitu opět přijal hejtman kraje koravskoslezského a k práci čtyřčlenného občanského sdružení se přidala znovu řada chápajících sponzorů, jimž patří velký dík za úspěšné vytvoření všech potřebných podmínek.
Do Ostravy letos přijeli především mladí umělci, jejichž dráha je už nastartována. Byl to Bogdan WAJBERG – pedagog na vysoké umělecké škole v polské Lodži, Patrik KOVAČOVSKÝ – pedagog na vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě, sochař a malíř Guererro CHÁVEZ z mexického Monterrey, Jiří MAREK – sochař z Brna, který studoval vysokou školu u profesora Vladimíra Preclíka. Jihočeši, Tomáš FRANTA – zdatný a již uznávaný sochař od Jindřichova Hradce, studentka Ivanka HAVLÍČKOVÁ a maďarská sochařka z Péczi, Klára OROSZ. Skupinu nové sochařské generace doplnil i organizátor a předseda občanského sdružení pro kamenná sympozia Martin KUCHAŘ.
Za všechnu pomoc a podporu děkuje občanské sdružení pro pořádání kamenných sympozií těm, kteří se tohoto velkého svátku sochařského umění jakkoliv zúčastnili. Díky patří také mediálním partnerům Českému rozhlasu Ostrava a Moravskoslezskému Deníku, ale i dalším médiím našeho kraje. sochařům přejeme už jen hodně tvůrčí invence a k tomu i velkou porci štěstí.
Všichni se dnes těšíme na další společná setkávání. LANDEK 04 ja za námi, ať se podaří i III. ročník – LANDEK 06.